VAZAK ( Varaždinski zagonetački klub ), osnovan je 24.04.1971. u Varaždinu, tada kao sekcija jake zagonetačke udruge iz Bjelovara. Razvojem svojih djelatnosti i pristupanjem sve većeg broja članova, od 01.07.1980. VAZAK djeluje kao jedna od sekcija KUD-a HŽ Varaždin.

VAZAK okuplja zagonetaše ( enigmatičare ) sjeverne Hrvatske ( Varaždinske regije, Međimurja, Hrvatskog zagorja, sve do Zagreba ). Članovi objavljuju radove u zagonetačkim revijama ( Kvizorama, Feniks … ) te u regionalnom tisku ( Međimurje..), sudjeluju u aktivnostima Hrvatskog zagonetačkog saveza.

VAZAK organizira svake godine zagonetačko druženje pod nazivom Enigmatski vlak, u suradnji s KUD-om i Hž-om. Sudionici putuju vlakom, svake godine na drugoj relaciji, i u toku vožnje rješavaju posebno pripremljene zadatke. Pri tom organiziramo posebno natjecanje za putnike, uz nagrađivanje najboljeg rezultata. Promocija je to zagonetaštva i putovanja željeznicom. Svake druge godine organiziramo Fallerov zagonetački memorijal, također natjecanje u rješavanju zagonetki, uz odavanje počasti Nikoli pl. Falleru, sastavljaču prve križaljke u Hrvata. Njemu u čast dodjeljuje se plaketa i diploma za zagonetačku inovaciju objavljenu u Hrvatskoj u razdoblju između dva FZM-a. VAZAK jedini u Hrvatskoj nastavlja tradiciju kvizovke, nekada jako popularne zagonetačke discipline nastale prema scrabbleu, organiziranjem Memorijala Zvonimira Jurkovića – Mihovljan. Imenom memorijala odajemo počast dugogodišnjem sucu i pokloniku ove discipline. VAZAK također organizira SOZAH ( Susret odgonetaša i zagonetaša Hrvatske ), prvenstvo Hrvatske u sastavljanju i rješavanju zagonetki, mijenjajući se kao organizator sa ostalim udrugama, članicama HZS-a.

Kontakt:
Ivan Čotić, pročelnik ( Gundulićeva 40, Mihovljan, 40000 Čakovec, tel.040-347-106, mob. 098-426-910, E-pošta. ivan.cotic@ck.t-com.hr )

Najnoviji događaji

05 OŽU 2016