Gostovanje KUD HŽ Varaždin u Sjevernoj Makedoniji

makedonija-2024-kudhzvz

Kulturno umjetničko društvo HŽ Varaždin predstavilo je bogatu Hrvatsku kulturnu baštinu na međunarodnim festivalima u Sjevernoj Makedoniji u razdoblju od 14.08. do 18.08.2024.

Međunarodni folklorni festival „Ohridsko sunce“ održao se po 17. put uz prekrasno Ohridsko jezero. Članovi KUD-a HŽ Varaždin izveli su plesove Prigorja čime su mnogobrojnoj publici dočarali naš ljubljeni kraj.

Nakon izleta brodom do manastirskog kompleksa „Sv. Naum“ i posjetima kulturno-povijesnim spomenicima (Ohridski amfiteatar i tvrđava cara Samuela) članovi KUD-a HŽ uputili su se u mjesto Vevčani. 14. međunarodni festival u Vevčanima održao se pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva kulture, a sam festival je proglasio otvorenim ministar kulture i turizma gospodin Zoran Ljutkov. Članovima KUD-a HŽ Varaždin bila je velika čast otvoriti festival, i to plesovima Podravine, a tamburaški sastav prezentirao je naše dobro znane skladbe „Ja sem Varaždinec“, „Varaždinu na placu“ te mnoge druge. Oduševljena publika rado je zapjevala sa tamburašima i gromoglasnim pljeskom ispratila nastup.

Najbolji pokazatelj uspješnosti gostovanja su mnogobrojni pozivi za sudjelovanje na budućim folklornim festivalima u Slovačkoj, Poljskoj, Turskoj, Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji… Pred čIanovima KUD-a HŽ Varaždin je i nadalje aktivno ljeto te će s velikim veseljem i ponosom i dalje predstavljati našu baštinu širom Europe.

makedonija-1-2024-kudhzvz